Art Fine Nation - підтримка українських художників. Це не комерційний проект. Ваші донати - це єдине джерело фінансування.
"Різдвяний світанок" (80х60 см, полотно, олія, акрил, золота поталь, 2024)
"Різдвяний світанок" (80х60 см, полотно, олія, акрил, золота поталь, 2024), Ванда Орлова
Картина написана у власній авторській техніці "солярісм" (від solar – сонячний), де світло і текстура стають головними засобами вираження, створюючи ефект присутності та життя. Щоразу, коли на картину потрапляє промінь світла, її поверхня оживає, змінюється, як змінюється життя навколо.
Ледь помітна на вікні тюль фільтрує ранкові промені, які освітлюють світ, що пробуджується в святковий світанок Різдва. Це не просто пейзаж, а унікальне поєднання внутрішнього та зовнішнього світу, де природа та людські оселі об’єднуються в єдиний простір споглядання й спокою. Головним елементом картини є солом'яний янгол, підвішений на різдвяному павуку, контури якого навмисно намічені лише обрисами.
Свого різдвяного янгола я взяла з традицій Карпатського регіону та Гуцульщини, де солом'яні прикраси для Різдва вважалися незамінними, а янголів підвішували на різдвяного павука. Янголи з червоною стрічкою тут мали дуже високу сакральну цінність, вважаючись потужним захистом від недобрих сил.
Люди вірили, що ручно створені янголи наділені особливою енергетикою. Саме таку атмосферу я прагнула передати у цій роботі — оберіг, що дарує тепло і відчуття захищеності. Зображення солом'яного янгола на моєму полотні — це спроба перенести цей автентичний символ до сучасного інтер'єру, де він продовжує оберігати, але вже у новій, художній формі.
Обґрунтування теми:
Тема картини "Різдвяний світанок" була обрана для відбіркового конкурсу "Традиції, що оберігають" через її глибокий зв’язок з українськими традиціями та оберегами. Картина підкреслює важливість збереження та передачі культурних цінностей, які є основою національної ідентичності. Солом'яний янгол, як символ захисту та сакральної цінності, є важливим елементом української культури.
Картина нагадує про силу та підтримку, яку українці знаходять у своїх традиціях та оберегах. Ця робота є втіленням мудрості та любові, що підтримують народ у його прагненні до гармонії та процвітання.
'Різдвяний ткач (павук)' (50х70, полотно, акрил, 2024)
«Різдвяний ткач (павук)»
В моменти внутрішнього кризису, під час пошуків внутрішньої опори с ціллю знайти сенси життя, для людини дуже важливо дослідити свої корені, відновити зв'язок з минулими поколіннями, з своєю культурною спадщиною, бо хто ми є без історії?
Останні декілька років з трепетом і радістю відкриваю для себе старі забуті народні традиції. І звісно, найбільш яскраве і радісне свято в році для мене - Різдво Христове!
В моїй роботі я зобразила частинку забутої різдвяної традиції - солом'яний ткач (павук), невагоме і рухливе мереживо соломинок, яким прикрашали хату як символ добробуту, що приносить удачу. І яке Різдво без дитячого відчуття очікування дива? :)
'Святочне гадання' (50х70, полотно, акрил, лак, листопад 2024) На картині зображена жанрова сцена святоч
«Святочне гадання» На картині зображена жанрова сцена святоч
Сюжет картини- жанрова сценка гадання трьох молодих дівчат і двох дівчинок-підлітків у святковому вбранні галицького регіону України.
Дівчата виклали перед півнем свої речі- склянку з водою, люстерко, ножиці, монети, намисто, перстень. Півень обирає щось з речей, таким чином дівчата сподіваються дізнатися, який їх чекає рік, чи буде свадьба та, яким буде майбутній чоловік.
У віконце з вулиці заглядають усміхнені хлопці. На покутті під іконою стоїть дідух, на столі миска з варениками та сметана.
Приміщення освітлюється гасовими лампами, під іконою світиться лампадка- вони створюють жовте затишне забарвлення кімнати.
На долівці домоткана доріжка, на стіні висить карпатський килим і накриває лаву. За поличкою з рушником заткнуті сушені васильки і макові головки.
Дівчата схвильовані, але веселі і сповнені добрих надій на майбутній рік.
«У передчутті Різдва» (60х80см, полотно, акрил, 2022)
«У передчутті Різдва»
Очікування Різдва (або Адвент) - це не тільки прикрашання оселі та вулиць Різдвяними прикрасами. Це, насамперед, - духовне переосмислення свого життя, усвідомлення величі дару Божої любові та благодаті. Й,
на мою думку, блакитний, білий, срібний і золотий кольори якнайточніше передають такі почуття на полотно.
«Різдвяний ранок», (100х80см, полотно, акрил, 2023)
«Різдвяний ранок»
Народження Ісуса - Небесна благодать для людства. Тому Різдвяний ранок - ніжно-небесно-блакитний. А перші промені Сонця - провісники здійснення бажань!
«Містечко розваг «Різдвяна країна» на ВДНГ» ( 70х90см, полотно, акрил, 2024)
«Містечко розваг «Різдвяна країна» на ВДНГ»
Зимові Різдвяні канікули - найулюбленіший час для українських дітей.
Кожного року на ВДНГ відкривають пречудове містечко розваг «Різдвяна країна». Я дуже люблю розважатись там. Моя картина - це особисте радісне сприйняття цієї казкової локації!
'Українське Різдво. Традиціі в сьогоденні. Зірка Різдва' (полотно, акрил, мікс поталі, змішана техніка, 50х70см, 2024)
«Українське Різдво. Традиції в сьогоденні. Зірка Різдва»
Ця картина відображає поєднання давніх українських різдвяних символів, таких як Різдвяна зірка або Звізда, з сучасним баченням свята. Жіночий образ, що уособлює своєрідний дух Різдва, прикрашений різдвяним вінком, який, в свою чергу, - символізує багатство української культури та її зв’язок із природою.
Картина показує, як українські різдвяні обряди зберігають свою актуальність, попри плин часу, і продовжують надихати сучасне покоління. Вона є символом неперервності національної ідентичності та духовного зв’язку з предками.
'Дивимось на сучасне - бачимо Вічність' (полотно, акрил, мікс поталі, змішана техніка, 50х70см, 2024)
«Дивимось на сучасне - бачимо Вічність»
Картина присвячена святу Різдва Христового. Різдвяна зірка символізує надію, яка єднає покоління та вказує на те, що у всіх нас є місце у великій історії людства, яка продовжує розгортатися в кожному новому поколінні.
Контраст між місцем народження Іісуса та урбаністичним середовищем символізує зустріч Святого та сучасного світу і їх єдність. Висотні будівлі - це людські досягнення, але ненав'язливість будівель в тумані свідчить про те, що справжнє щастя не залежить від матеріальних здобутків. Затиснута з усіх боків хмарочосами церков демонструє, що, хоча технології і спосіб життя змінюються, основні цінності - любов, добро, співчуття та взаєморозуміння залишаються незмінними.
'Українське Різдво. Традиціі в сьогоденні. Де Коза ходить…' (полотно, акрил, суха пастель, змішана техніка, 50х70см, 2024)
«Українське Різдво. Традиції в сьогоденні. Де Коза ходить…»
Ця картина зображує синтез давніх і сучасних різдвяних традицій України, зокрема тему Вертепу, Коляди. Контраст чорно-білого зображення та яскравої маски символізує дуальність людської природи, містичне коріння та сучасне відображення обрядів. Маска Кози прикрашена етнічними орнаментами, що нагадують традиційні різдвяні звичаї, коли в вертепах та колядках герої приміряють різноманітні образи.Сам образ Кози, має декілька символічних значень - сакральний зв’язок з культурою предків та символ добробуту. Картина підкреслює зв’язок між минулим і сучасним, де автентичне знаходить своє місце в сучасному.
'Полісся' (полотно, олія 60х90см, 2023)
«Полісся»
Здавна вишита сорочка вважалась символом душі людини, якій вона належала, її двійником, тому в кожен орнамент вкладався особливий зміст, роблячи її оберегом для свого господаря.
Полісся – це майже стокілометрова смуга дивовижних лісів, болот, озер та річок на півночі України. Сюди входять сучасні Рівненська, Волинська, Житомирська області та північні райони Чернігівщини, Сумщини та Київщини.
Поліські вишивки відрізняються простотою, але при цьому вишуканістю, мініатюрністю, багатством варіантів та чіткістю композиції.
Найбільш традиційною тут є геометрична вишивка, яка відноситься до найстарішої в історії людства. На Київщині та Чернігівщині традиційні геометричні мотиви вдало поєднували з рослинними (берізки, терен, виноград, барвінок, хміль, гусячі лапки, тощо).
Сорочки для жінок на Поліссі шили з якісного, трохи, але не до кінця, вибіленого полотна, яке від прання ставало з кожним разом все більш м’яким та шовковистим.
'Кияночка' (полотно, олія 60х90см, 2022)
«Кияночка»
«Код нації» – так називають українську вишиванку і це не просто гарні слова, бо залежно від історичного регіону України, деталі та тематика орнаменту вишивки відрізняються.
На початку ХХ століття, коли український народ розпочав боротьбу за свої політичні права, вишиванка стала використовуватися як патріотичний та культовий одяг, символ української ідентичності.
Орнаменти вишивок відрізнялися залежно від регіону України, але при цьому не втрачали значення оберегу - за орнаментом на сорочці наші пращури легко визначали звідки походить людина.
Наприклад, на Київщині переважали рослинні візерунки: троянди, грона винограду, хміль, калина та інші в коралово-червоних і чорних кольорах, як у моєї маленької кияночки на картині.
'Книга Життя' (полотно, олія 100х60см, 2022)
«Книга Життя»
На картині зображено Бога, який читає людську книгу життя у Новорічну ніч. Біля Нього, схиливши голови, на сторінки книги заглядають два янгола, які за дорученням оберігають Землю.
Під головною сценою, унизу картини, серед гір видніється поселення із невеликими хатами - мазанками в котрих запалене світло свічок виблискує у вікнах..
Посеред Новорічної ночі, у цих хатах люди загадають бажання і світло із вікон перетворюється на зорі, які вітер ( що зображений візерунком плинучим до неба) запалює серед хмар...
'Магія Різдва' (полотно на картоні, акрил, глітер, лак, рама, 50Х60см, 2024р)
«Магія Різдва»
'Магія Різдва' (полотно на картоні, акрил, глітер, лак, рама, 50Х60см, 2024р)
'Напередодні Різдва'(полотно,олія,4050,2023)
«Напередодні Різдва»
На столі свята вечеря, пахне хлібом і кутею
Вся родина за столом, скоро зійде перша зірка
І Різдво зайде у двері.
Природа одяглася у своє святкове зимове вбрання перед Різдвом.
'Маланка' (50х50 см, полотно, акрил, 2024)
«Маланка»
Різдвяні свята - завжди радісна та весела пора!
На Поділлі у вечір на передодні Нового року (13 січня) водили «Маланку» – новорічний обряд з традиційним переодяганням у тварин і персонажів. Не відʼємний персонаж- коза, а ще циган, чорт та інші. Мені хотілося передати особливий різдвяний настрій, енергію молодості!
'Різдвяний вертеп' (50х70 см, полотно, акрил, акварельні олівці, 2024)
«Різдвяний вертеп»
Створення вертепу на Різдво, читання історії народження Ісуса - це традиція яку ми впровадили в своїй сім’ї з дітьми.
Я спробувала передати радісні емоції дітей та атмосферу цього свята саме через чудову таємницю народження Спасителя. Вертеп з фігурками, різнокольорова Різдвяна зірка з китицями — це давня українська традиція.
В моїй роботі додані і сучасні атрибути — гірлянди, пухнаста ковдра, що нагадує травичку. Задній план не навмисно, тому що вся увага сконцентрована на дітях.
'Колядники двійнята' (60х80 см, полотно, акрил, 2024)
«Колядники двійнята»
Сучасне Різдво моїх дітей, двійнят.
Сьогодні найчастіше колядують у родичів і сусідів.
Обрядові атрибути: у хлопчика кожух і Різдвяна зірка, яку з дерева зробив дідусь. У дівчинки це хустки ще від прабабусь.
Співають голосно, душевно колядують. Хочеться передати далі, у майбутнє покоління, наші традиції.
'На Різдво до хрещених' (70х50 см, полотно, акрил, текстурна паста, 2024)
«На Різдво до хрещених»
я прагнула передати атмосферу тихого, затишного Різдвяного вечора в українському селі, де кожна деталь випромінює тепло родинних традицій і спокій святкової ночі. На передньому плані зобразила двох дітей, які несуть святу вечерю своїм хрещеним батькам — цей жест передає шанобливе ставлення до родини, яке збереглося в українській культурі поколіннями. Дівчинка і хлопчик йдуть засніженою стежкою, а за ними, з веселим блиском в очах, біжить собака, додаючи сцені життя й затишку.
Серце композиції — старовинна дерев'яна церква, що височіє над засніженим селом, як символ віри і духовності. Її темний силует виділяється на тлі засніжених пагорбів, а над нею яскраво сяє Різдвяна зірка, освітлюючи шлях і нагадуючи про народження Христа. Це світло спокою й надії поширюється на все село, надаючи моменту урочистості.
Праворуч, біля однієї з хат, зібралися святково вбрані колядники в традиційному одязі. У їхніх руках різдвяна зірка та музичні інструменти — вони співають колядки, наповнюючи вечір мелодіями, які, здається, лунають крізь снігову тишу, несучи побажання добра і злагоди кожній родині. Цей момент об’єднує покоління та повертає нас до витоків, до того, що робить нас спільнотою.
М’які сніжинки продовжують падати, огортаючи село білою ковдрою, створюючи відчуття чарівності й затишку. У хатах тепле світло вікон відбивається на снігу, запрошуючи до родинного святкування, де за столом вже зібралися найближчі люди.
У цій картині я хотіла зберегти магію Різдвяного вечора — момент єднання, радості та традицій, які протягом століть об’єднують нас і додають сили на прийдешній рік. Сподіваюся, що кожен глядач відчує тепло і затишок, які я вклала у кожен мазок.
'Свято Маланки' (50х70см, полотно, олія, 2024)
«Свято Маланки»
Свято Маланки одне із найдавніших свят на території переважно західної України. Можливо через те, що це свято прийшло до нас із Румунії або через те, що воно було заборонене та забуте у період радянської влади ( з метою викорінення українських традицій), воно не має конкретних канонів та правил святкування.
Це, на мою думку, додає йому більшої містичності, а містичність - це моя стихія.
Перевтілення, задобрення духів, прадавні звичаї , нестримні емоції- це Маланка!
'Магія Різдва в Українському Серці' (60х80, см, полотно, акрил, блискітки, 2024)
«Магія Різдва в Українському Серці»
На цій картині зображено українку, що сидить у святковій атмосфері, наповненій символами української культури та Різдва. Свічка поруч із дівчиною може вказувати на її роздуми, шану за тими кого немає на цьому світі чи внутрішній спокій, під час якого вона звертається до своїх коренів.
Це також підкреслює атмосферу затишку та святкової урочистості. Вона оточена різнобарвними стрічками, що можуть символізувати українську обрядовість і патріотизм.
Над нею видно першу Зірку з зображенням тризуба — державного символу України, що ніби освітлює всю сцену й нагадує про силу та незалежність країни.
На передньому плані присутні різноманітні декоративні елементи: різдвяні прикраси, свічки, подарунки та традиційний Дідух, перев'язаний червоною стрічкою, що символізує достаток і родючість. Картину також прикрашають яскраві кульки та сніжинки, які створюють атмосферу свята і радості.
Загальний сюжет картини відображає поєднання сучасних різдвяних традицій з національними мотивами, підкреслюючи важливість національної ідентичності та віру в світле майбутнє навіть у складні часи.
'Різдво Христове' (50х70 см, полотно, яєчна темпера, поталь)
«Різдво Христове»
Робота представлена, у вигляді традиційної ікони, як невід'ємного елементу української сім'ї та оселі. Так як наші предки були дуже віруючі і кожна хата була обставлена великою кількістю ікон.
Робота поділена на три яруси. На центральному ярусі зображено саме Різдво Христове, як початок нової ери, прихід Спасителя.
На верхньому ярусі зображено Розп'яття та Вознесіння Христове, як пророчі етапи життя Христа які чекають на нього в майбутньому.
На нижньому ярусі роботи, зображений Різдвяний вертеп, що прямує до хати, як сучасна традиція прославлення Христа та донесення доброї звістки.
'Танок Різдвяних Зірок' (85х40 см, полотно, акрил, золотий акрил, каліграфічні маркери, акрилові маркери, 2024)
«Танок Різдвяних Зірок»
«Танок Різдвяних Зірок» передає дух Різдва як час, коли світ наповнюється світлом, що перемагає темряву.
У цій роботі відстежується метафоричне звернення до українських різдвяних обрядів, де символи зірок і вогню означають силу життя і незламність надії.
Динаміка ліній і яскраві кольори втілюють радість свята, торжество життя та єдність поколінь, які відчуваються у кожній миті різдвяного часу.
Картина втілює не лише дух обрядової традиції , але й живий код, що зберігає найцінніші сенси нашої культури, передаючи вічне світло від покоління до покоління, єднаючи нас із минулим та майбутнім.
'Різдво на порозі'(колаж, 50х70, крафтовий папір, вирізки із журналів, 2024)
«Різдво на порозі»
"Різдво!...Ви чуєте? Лишень від звуків цього чарівного слова у небі починають співати невидимі дзвіночки,і здається, що от-от станеться дещо казкове.Чуєте?"
'Колядники' (колаж, 50х70, крафтовий папір, вирізки із журналів, 2024)
«Колядники»
"Добрий вечір люди,вашій теплій хаті! Щоб були ви завжди щедрі і багаті! Хай Різдво Христове вас благословляє, Бог ся рождає!